| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Auditoriums, Conference Rooms, Home Theaters, Office Spaces, Recording Studios |
| Product Type: | 1mm/2mm/3mm4mm/5mm |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product Type: | 1mm/2mm/3mm4mm/5mm thick polyester fibre acoustic felt |
| Material | 100% polyester fiber. Containing a minimum of 75% post-consume recycled material |
| Surface Type: | Smooth and can be kept for five years |
| Technics: | Does not contain any Red List chemicals |
| Feature: | Safe, non-toxic, non-irritant and non-allergenic |
| Density: | 200gsm for 1mm polyester felt 400gsm for 2mm polyester felt 600gsm for 3mm polyester felt 800gsm for 4mm polyester felt 1000gsm for 5mm polyester felt |
| Color: | 46 colors in stock and can be customizedand temperature display |
| Size: | 1m*100m*1mm 1m*100m*2mm 1m*50m*3mm 1m*50m*4mm 1m*40m*5mm |


