Construction Colorful Carved Acoustics Panel Materials
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Thickness: | 9mm/12mm |
| Density: | 1900GSM 2300GSM |
Diamond Member Since 2019
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2017-12-14
Number of Employees
12
Find Similar Products
Basic Info.
- Surface
- Double Sides Smoothly
- Material
- 100% Polyester Fiber
- Nrc
- 0.8-0.95
- Application
- Meeting Hall, Theater, Music Hall, Gym and So on
- Flame Retardant
- SGS B1
- Alkalinity
- pH 7.8
- Melting Point
- 428 F
- Solubility in Water
- Not Soluble
- Specific Gravity
- 4080 Polyester
- Weight Range
- 1500GSM and 1900GSM in Stock
- Base Materials
- 100% Recycled Polyester Fiber
- General Use
- Interior Decoration, Sound Absorbing
- Installation
- Directly with Spray, Hot Melt Adhesive
- Type
- Acoustic Panels
- Acoustic Panel Type
- Polyester Acoustic Panels
- Eco-Friendly
- E0
- Fireproof Grade
- B1
- Certification
- CE, ASTM, ISO, BS476-7, En13501-1, En 717-1
- Wool Acoustic Panel Type
- Polyester Fiber Acoustic Panel
- Surface Finishing
- Smooth Surface
- Edge
- Bevel or Square
- Color
- 34 Colors in Stock
- Transport Package
- Export Carton and Pallet
- Specification
- 2440*1220mm
- Trademark
- Kingkus
- Origin
- Jiangsu, China (Mainland)
- HS Code
- 56022900
- Production Capacity
- 500000 PCS/Year
Product Description
Discover the limitless design flexibility of Kingkus polyesrter fiber acoustic panel; a lightweight and semi-rigid panel that has sound absorbing properties. Designed with solid color throughout, Kingkus polyester fiber acoustic panel has the potential to be used in a large array of spatial design and interior solutions.
1) Product Specification
2) Customized designs
3) Color Chart
4) Certification

5) Service
For further information about our panel or any other
Kingkus product, please contact your installation professional
6) Case
7) For further information, please Contact Us
More than just a traditional interior acoustic panel; Kingkus polyesrter fiber acoustic panel can be employed as a base material for creative solutions where design and aesthetics are important.
Kingkus polyesrter fiber acoustic panel is made from 100% polyester fiber. Containing a minimum of 75% post-consume recycled material (PET bottle-flake); Kingkus polyesrter fiber acoustic panel is completely safe, non-toxic, non-allergenic and non-irritant.
1) Product Specification
| Product name | Hollow-out Carved Polyester fiber acoustic panel |
| Material | 100% polyester fiber (75% recycled) |
| Size | 1200×2400mm/4' × 8' or customized |
| Thickness | 9mm/12mm (+/- 10%) |
| Density | 1900gsm for 9mm, 2300gsm for 12mm |
| Color | 34 colors |
| NRC | 0.8-0.95 |
| Test Report | ASTM E84 class A, BS 476-7 class 1, EN 13501-1 class B, EN 717-1 class E0 |
2) Customized designs
3) Color Chart
4) Certification

5) Service
For further information about our panel or any other
Kingkus product, please contact your installation professional
6) Case
7) For further information, please Contact Us
Kingkus Group | ACOUSTICAL SYSTEMS
GLOBAL: SUZHOU | SHANGHAI | SHANDONG
Web: kingkus.en.made-in-china.com / kingkus.en.made-in-china.comSend your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Polyester Fiber Acoustic Panel
- Carved Polyester panel
- Construction Colorful Carved Acoustics Panel Materials
Hot Searches
More