|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Application: | Meeting Hall, Theater, Music Hall, Gym, Manufactur |
| Color: | Full Color on White Panel |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Product name | Printed Polyester fiber acoustic panel |
| Material | 100% polyester fiber (75% recycled) |
| Size | 2440×1220mm/ 8'×4' or customized |
| Thickness | 9mm/12mm |
| Density | 1900gsm for 9mm, 2300gsm for 12mm |
| Color | full color printed on white panel |
| NRC | 0.8-0.95 |
| Test Report | ASTM E84 class A, BS 476-7 class 1, EN 13501-1 class B, EN 717-1 class E0 |

